آموزشی

ریجستری گوشی مسافرتی

lazy بازرگانی حاجی زاده ریجستری گوشی مسافرتی

ریجستری گوشی مسافرتی

و پرداخت عوارض گمرکی (سال ۱۴۰۲)

در صورتی که در سفر خارج از کشور گوشی هایی مانند آیفون 13 بخرید که مشمول طرح رجیستری گوشی تلفن همراه باشد، باید ظرف مدت 30 روز نسبت به پرداخت عوارض و رجیستر کردن گوشی اقدام کنید. در غیر این صورت پاسپورت شما فاقد اعتبار می شود. برای اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

ریجستری مسافرتی چیست ؟

اکنون که طرح ریجستری تلفن های همراه در فاز ۲ قرار گرفته است. طبق این طرح تمامی تلفن های همراه باید به صورت قانونی وارد شده و عوارض گمرکی آن پرداخت شود. در صورتی که وارد کننده این کار را انجام ندهد بعد از مدتی تلفن همراه از دسترس خارج شده و غیر قابل استفاده می شود.

gomrok iran بازرگانی حاجی زاده ریجستری گوشی مسافرتی

همانطور که اشاره کردیم هدف از این طرح مقابله با قاچاق تلفن همراه است. اما سوال اینجاست که اگر شخصی به صورت مسافری در خارج از کشور تلفن همراه خریداری کرده باشد. چگونه باید تلفن همراه خود را ریجستری کند؟ در این طرح به ۲ روش برای ریجستر کردن تلفن همراه اشاره شده.

  • روش اول ریجستری گوشی مسافرتی

ریجستری گوشی مسافرتی در گمرک.

در این روش باید به دفاتر گمرکی مراجعه کرده و ضمن اظهار گوشی و پرداخت عوارض گمرکی آن، گوشی را ثبت نمایید. این دفتر های گمرکی در فرودگاه و پایانه ها و ترمینال­های مبادی ورود به کشور وجود دارند، بنابراین حتی در لحظه ی ورود به کشور می توانید نسبت به رجیستر کردن گوشی تلفن همراه خریداری شده اقدام کنید. هنگامی که به دفترهای گمرکی مراجعه می کنید، از شما می­خواهند مشخصات تلفن همراه خود را ارائه کرده و هزینه­ی گمرکی آن را پرداخت کنید. پس از آن مجوزی به شما می­دهند. باید این مجوز را تا زمان ثبت نهایی در سامانه همتا حفظ کنید. چند روز پس از پرداخت عوارض گمرکی وارد کردن گوشی مسافرتی، می­توانید به سامانه­ی همتا مراجعه کرده و گوشی­تان را فعال کنید.

  • روش دوم ریجستری گوشی مسافرتی

اگر نمی­توانید مستقیم به دفترهای گمرکی بروید، یا نمی توانید در بدو ورود هزینه های گمرکی را پرداخت کنید، نگران نباشید. شما 30 روز برای انجام این کار مهلت دارید و البته راه دیگری برای رجیستر کردن گوشی وجود دارد. روش دوم برای رجیستر کردن گوشی مسافرتی این است که این کار را مستقیم از طریق سایت گمرک انجام دهید. برای ثبت کردن گوشی در این طرح باید مراحل زیر را انجام دهید:

برای ثبت گوشی مسافرتی در سایت گمرک اول باید شناسه گوشی یا (IMEI) آن را به دست بیاوریم. برای اینکه بفهمید شناسه گوشی یا (IMEI) گوشی مسافرتی شما چیست ۲ روش وجود دارد. روش اول. اگر کارتن گوشی مسافرتی شما همراه شما است. کافیست که بارکد شناسه گوشی خود را بر روی آن پیدا کنید و در قسمت IMEI شناسه گوشی مسافرتی شما چاپ شده است.

روش دوم. استفاده از کد زیر برای بدست آوردن IMEI گوشی مسافرتی است. (برای استفاده از کد به قسمت شماره گیری گوشی بروید)

*#06#
گوشی بازرگانی حاجی زاده ریجستری گوشی مسافرتی

بعد از بدست آوردن شناسه گوشی مسافرتی خود به سایت گمرک مراجعه کنید.

آدرس سایت https://epl.irica.ir/ImeiRegister?0

gomrok new 5 بازرگانی حاجی زاده ریجستری گوشی مسافرتی

با کلیک کردن روی قسمت مشخص شده در سایت گمرک جمهوری اسلامی به صفحه­ی مربوط به ثبت کردن گوشی­های مسافرتی وارد شوید. در این قسمت از شما کد IMEI گوشی مسافرتی و تاریخ تولد و کد ملی شخص خواسته می­شود.

در مرحله­ ی بعد مشخصات و مدل گوشی از شما خواسته می­شود. باید توجه کنید که هزینه پرداختی بر حسب مدل گوشی هوشمندتان متفاوت است و شما باید مدل گوشی را به درستی انتخاب کنید، در غیر این صورت سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران مسئولیتی در قبال مشکلات به وجود آمده احتمالی نخواهد داشت. (توجه داشته باشید که مشخصات گوشی شامل حافظه گوشی و پارت نامبر و ورژن گوشی شما است)

gomrok new 4 بازرگانی حاجی زاده ریجستری گوشی مسافرتی

در مرحله بعد شماره­ی سیم کارت، کد ملی، شماره گذرنامه و اطلاعاتی از این دست از شما خواسته می­شود. توجه داشته باشید که شماره سیم­کارتی که در اینجا از شما خواسته می­شود باید با کد ملی و سایر اطلاعات هم­خوانی داشته باشد، در غیر این صورت سیستم خطا داده و اجازه­ ورود به مرحله­ بعد را پیدا نخواهید کرد.

gomrok new 3 بازرگانی حاجی زاده ریجستری گوشی مسافرتی

بعد از اینکه اطلاعات مد نظر را وارد کردید، کد امنیتی از طریق پیامک برای سیم­کارت وارد شده، ارسال می­شود. این کد را در محل خواسته شده وارد کرده و روی گزینه «ادامه» کلیک کنید.

gomrok new 1 بازرگانی حاجی زاده ریجستری گوشی مسافرتی

در این مرحله هزینه­ی مورد نظر برای طرح رجیستری گوش های تلفن همراه نمایش داده می­شود. با کلیک کردن روی گزینه «پرداخت» می توانید به صفحه پرداخت وارد شده و نسبت به پرداخت عوارض گمرکی اقدام کنید. همانطور که قبلاً هم گفتیم هزینه­ ی گمرکی دریافتی با توجه به مدل و نوع گوشی مسافرتی متفاوت خواهد بود.

gomrok new 7 بازرگانی حاجی زاده ریجستری گوشی مسافرتی
gomrok new 8 بازرگانی حاجی زاده ریجستری گوشی مسافرتی

نکات مهم در خصوص طرح رجیستر کردن گوشی­های مسافرتی

برای رجیستر کردن گوشی مسافرتی خود به موارد زیر توجه کنید:

  پس از اینکه هزینه های گمرک را پرداخت کردید، اطلاعات گوشی به صورت آنی برای سامانه همتا ارسال می­شود و پروسه تایید ممکن است چند روز طول بکشد.

  طبق بخشنامه سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران، مسافر تنها 30 روز پس از ورود به کشور فرصت دارد تلفن خود را احضار کرده و هزینه های گمرکی آن را بپردازد.

  در صورت به تاخیر افتادن پرداخت هزینه های گمرکی (و پرداخت هزینه های در روزهای پایانی این فرصت 30 روزه)، ممکن است گوشی قطع شود.

  اگر گوشی بنا به دلیلی که در بالا گفته شد، قطع شود، کاربر هنوز هم می­تواند با طی کردن مراحل توضیح داده شده و پرداخت حق گمرک و سپس ثبت گوشی در سامانه­ی همتا از آن استفاده کند. در واقع گوشی برای همیشه قطع نمی­شود.

  اگر به صورت حضوری برای اظهار و رجیستر کردن گوشی مسافرتی به دفتر گمرک مراجعه کنید، نیازی به ارائه مشخصات سیم کارت و شماره تماس وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *